Milí rodičia!
Tento rok som sa druhý raz zúčastnil detského tábora pre deti so svalovou dystrofiou ako fyzioterapeut. Povedal som si, že by bolo dobré, aby som pre Vás a Vaše ratolesti pripravil krátky materiál vo forme brožúrky o vyťahovaní skrátených svalov.
Jej cieľom je ukázať Vám, ako môžete deťom pomôcť predchádzať skráteniu svalov končatín a následným svalovým konkraktúram, a to aj v domácom prostredí.
Pri cvičení vám želám veľa úspechov a trpezlivosti.
Fyzioterapeut Marko Maduna
1. Skôr než začneme
Prečo je dôležité vyťahovanie svalov
Vyťahovanie svalov je dôležité z hľadiska predĺženia mobility dieťaťa, jeho samostatného pohybu, stoja a chôdze. Pomáha spomaľovať proces degenerácie svalov a prináša deťom väčší pocit telesného komfortu.
Cieľom je: „Aby to dieťa nikde neťahalo“.
Pravidlá pri vyťahovaní svalov
Základným pravidlom pri vyťahovaní a polohovaní je, že nikdy nevyťahujeme nezahriate a studené svaly. Pri vyťahovaní sa neponáhľame a vyťahujeme bezbolestne. V opačnom prípade narobíme viac škody ako osohu,
t. j. svalom poškodíme a ešte ich viac skrátime.
Bolestivé vyťahovanie tiež môže spôsobiť, že deti sa cvičeniu budú brániť a nebudú sa mu chcieť venovať. Našim cieľom je, aby sa cvičenie stalo bežnou súčasťou dňa a deti si naň privykli.
Svaly pred vyťahovaním prehrejeme celkovým teplým kúpeľom, aktívnym – asistovaným, prípadne pasívnym precvičením končatín. Aj jemná masáž pomáha svaly prehrievať. Lokálne (jednotlivé miesta) môžeme svaly prehrievať aj fénom alebo soluxom (infračervený žiarič). Zohriate svaly sa ľahšie vyťahujú a pomáha to predchádzať nepríjemným pocitom a bolesti.
Ako často?
Vyťahujeme minimálne raz denne, svalové skupiny všetkých štyroch končatín. Dĺžka času, ktorý sa venujeme jednotlivej svalovej skupine závisí od stavu skrátenia. Keďže vyťahujeme pomaly, jednej svalovej skupine venujeme najmenej 10 minút.
Polohovanie končatín
Popri aktívnom vyťahovaní by som rád spomenul aj polohovanie končatín. Aj to je spôsob, ako predchádzať skracovaniu svalov a šliach. Pri polohovaní dochádza k pasívnemu vyťahovaniu svalov a šliach.
V približne 15 minútových intervaloch je nutné zmeniť polohu končatiny, aktívne alebo pasívne ňou pocvičiť, pre možný pocit tŕpnutia a z dôvodu potreby prekrvenia končatiny. Potom končatinu znova napolohujeme do pôvodnej polohy.
Ďalšie podporné prostriedky
Pre zvýšenie efektu vyťahovania a polohovania je vhodné nosenie mäkkých ortéz, fixátorov členkov, kolien, zápästí a lakťov, ktoré by deti mohli dobre tolerovať aj v noci. Tieto pomôcky sú bežne dostupné v športových oddeleniach hypermarketov.
Pomôcť môže aj ortopedická obuv, ktorá odďaľuje deformity nôh a členkov.
Ďalším z možných pomocníkov by mohol byť vitamín E, ktorý popri svojom antioxidačnom účinku pôsobí uvoľňujúco na väzivové tkanivo, šľachové odstupy a úpony svalov, čím nám uľahčuje prácu pri vyťahovaní.
Ako na to?
Svalové skupiny budeme vyťahovať metódou postizometrickej relaxácie.
1. Končatinu uvedieme do východiskovej polohy, dosiahneme tzv. predpätie (bod, v ktorom cítime, že vyťahované svaly začnú klásť odpor proti pohybu).
2. Pri nádychu dieťa zatlačí, stačí celkom jemne, čím zvýšime napätie vyťahovaných svalov. V tomto napätí zotrváme cca 10 a viac sekúnd. Pri výdychu dieťa tlak povolí.
3. Teraz začíname vyťahovať. Relaxované svaly (musíme cítiť, že sú naozaj uvoľnené) vyťahujeme. Dosiahnutý rozsah, natiahnutie podržíme a postup opakujeme.
Opäť pripomínam, vyťahujeme zahriate svaly, pomaly a bezbolestne.
2. Vyťahovanie lýtkových svalov, vystreté kolená.
POLOHA: Ľah na chrbte, prípadne sed.
Pri nádychu jemne zatlačiť špičkou voči predlaktiu, podržať 10 sek., výdych, uvoľniť, jemne zatlačiť predlaktím voči špičke. Dôležitý je pevný a zároveň jemný úchop, päta by sa v dlani nemala kĺzať.
3. Vyťahovanie lýtkových svalov, pokrčené kolená
POLOHA: Ľah na bruchu.
Postup rovnaký ako pri vystretých kolenách
4. Vyťahovanie svalov ohýbajúcich kolená
POLOHA: Ľah na chrbte.
Nádych, dieťa jemne zatlačí pätou do predlaktia alebo ramena (záleží od spôsobu akým končatinu uchopíme), výdrž 10 sek., výdych, rodič jemne zatlačí do päty. Koleno vyťahovanej končatiny fixujeme, aby bolo vystreté, druhá končatina je ohnutá v kolene.
5. Vyťahovanie svalov ohýbajúcich bedrové kĺby
POLOHA: Ľah na chrbte.
Zadok posunúť čo možno najviac ku okraju postele. Nádych, dieťa jemne zatlačí kolenom do ruky rodiča, výdrž 10 sek., výdych, rodič jemne zatlačí do kolena dieťaťa. Druhú končatinu fixujeme ohnutú v kolene.
6. Vyťahovanie svalov ohýbajúcich lakťové kĺby
POLOHA: Ľah na chrbte.
Vyťahovaná končatina leží na podložke, prípadne predlaktie cez okraj podložky. Tieto svalové skupiny vyťahujeme v troch polohách:
v polohe dlaňou hore (obrázok A),
v strednej polohe - palec smeruje hore (obrázok B)
a v polohe dlaňou dolu (obrázok C).
Jednou rukou rodič jemne pritláča plece dieťaťa k podložke, druhou rukou dáva jemný odpor proti pohybu predlaktia, dieťa drží v oblasti zápästia. Nádych, dieťa jemne zatlačí predlaktím proti ruke rodiča, výdrž 10 sek., výdych, rodič jemne zatlačí rukou voči predlaktiu dieťaťa.
Obrázok A
Obrázok B
Obrázok C